Konya
+C

 

Yükleniyor...


 

Selçuklu'nun nüfusu belde ve köyler de dâhil olmak üzere 565.093 kişi olup, bu nüfusun 287.807’si erkek, 286.286’sı ise bayanlardan oluşmaktadır.  

  Konya'nın en büyük ilçesi olan Selçuklu, Türkiye'de bulunan 51 ilden daha fazla nüfusa sahiptir.
 
Coğrafi Yapı
 
Konya ili Selçuklu ilçesi, 36°52’ Kuzey enlemi ile 32°29’ Doğu boylamı arasında yer almaktadır. İlçe iklim ve tabiat şartları itibarı ile İç Anadolu Bölgesinin karakteristik özelliklerini taşımaktadır. İlçenin yüzölçümü 2.056 km² olup,  Konya’nın kuzeyinde yer almaktadır. İlçemizin kuzeyinde; Kadınhanı, Sarayönü ve Altınekin ilçeleri, güneyinde; Meram ilçesi doğusunda; Karatay ilçesi, batısında ise Derbent ilçesi bulunur.  
 
Selçuklu ilçesinin Coğrafi yapısı çoğunlukla düzlük olup, batısında Takkeli ve Loras dağları yer alır. İlçemizin en önemli akarsuyu Sille deresidir. İlçemizde bulunan Malas Göleti’nin Sulama alanı 115 ha, depolama hacmi 2.91 ’tür. Bitki örtüsü ise bozkır iklimi özelliklerini gösterir.  İlçe merkezinin rakımı 1020m’dir.  Selçuklu kurak bir iklime sahip olup, yazları sıcak, kışın ise kar yağışlıdır. Bölgenin yağış ortalaması çevre illere göre daha düşüktür.
 
Sosyal Durum
 
Selçuklu İlçesi, son dönemde hızlı bir sanayileşme ve gelişme içerisindedir. Selçukludaki sosyal hayat, bu gelişme çizgisi içerisinde şekillenmektedir.
Selçuklu Belediyesi olarak Selçuklu’yu yaşanılmaktan huzur ve mutluluk duyulan bir yerleşim yeri haline getirmek için çalışmalarımız artarak devam etmektedir.
 
Üniversite Hastaneleri 
 
Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi
Başkent Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi
 
Kamu Hastaneleri 
 
Konya Numune Hastanesi: Poliklinik hizmetleri hekimevi olarak kullanılan binada verilmekte olup yataklı tedavilerin bulunduğu servisler ise Beyhekim Devlet Hastanesi Onkoloji Ünitesi Binasına taşınmıştır.
Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi:  Numune Hastanesi eski binasında tarihi olması nedeniyle yıkım alanı dışında yer alan idari binaya taşınmıştır. (Yeni bina inşaatı 2015 yılında tamamlanacaktır.)
Beyhekim Devlet Hastanesi: Beyhekim Sağlık Kompleksinde Hizmet Vermektedir.
Ayrıca Selçuklu'da; 4 adet özel hastane, 5 adet özel diyaliz merkezi,  23 adet özel poliklinik ve tıp merkezi bulunmaktadır.
 
Selçuklu Belediyesi Tarafından Yapımı Tamamlanan Sağlık Tesisleri
 
Özalkent Numune Hastanesi Polikliniği
1700 m² alan üzerine dört katlı olarak inşa edilen Özalkent Numune Hastanesi Polikliniği; ultrason, ortopedi, cildiye, dahiliye, bevliye, çocuk, kadın doğum, göz, genel cerrahi, kulak burun boğaz ve nöroloji bölümleri ile hizmet vermektedir.
 
Şehit Ufuk Başarı Aile Sağlığı Merkezi
Hocacihan 100. Yıl Mahallesinde yer alan 1081 m² alan üzerine inşa edilen Şehit Ufuk Başarı Aile Sağlığı Merkezinde; 112 acil servis, aile hekimi odaları, gebe izleme odası, aşı odası bulunmaktadır.
 
Özalan Aile Sağlığı Merkezi
Özalan Mahallesinde 2010 yılında açılışı gerçekleşen Özalan Aile Sağlığı Merkezi bölge halkına hizmet vermeye devam etmektedir.
 
Sakarya İl Halk Sağlığı Laboratuarı 
1775m² alan üzerine üç katlı olarak inşa edilen Sakarya İl Halk Sağlığı Laboratuarında; sterilizasyon, aşı, kimya, portör, talesemi ve bakteri laboratuarı yer almaktadır. Sakarya Mahallesinde yer alan Sakarya İl Halk Sağlığı Laboratuarı, önleyici sağlık hizmetine katkı sağlayacaktır.
 
Meral Çınar Aile Sağlığı Merkezi
Şeyh Şamil Mahallesinde 1081 m² alan üzerine inşa edilen Meral Çınar Aile Sağlığı Merkezi’nde; laboratuar, aile hekimi odası, bebek emzirme odası, gebe izleme odası, aşı odası, sağlık memuru odası, müşahede odası bulunmaktadır.
 
Haydar Ünal Aile Sağlığı Merkezi
Musalla Bağları Mahallesinde 2010 yılında hizmete açılan Haydar Ünal Aile Sağlığı Merkezi 7 mahallede 25 bin kişiye sağlık hizmeti vermektedir.

Genel Değerlendirme (3)

5 5 üzerinden

Lütfen Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yaz

0
Yorumlarınız yönetici tarafından onaylanacaktır.
Kabül Ediyorum.

    Bu Yorum Hakkında Konuşanlar

    Load Previous Comments