Konya
+C

 

Yükleniyor...Sille Himmet Ölçmen Barajı çevre düzenleme, park ve rekreasyon düzenlemesi yapım işi başladı. Erfa-Vizyon İnşaat ortak girişimi tarafından alınan ihale sonucu Sille Barajı büyük bir göle dönüşecek.

Selçuklu Belediyesi ile DSİ 4. Bölge Müdürlüğü arasında 2011 yılında imzalanan protokol ile Selçuklu Belediyesi'ne devredilen Sille Himmet Ölçmen Barajı hayata geçirilecek proje ile Konya'nın cazibe merkezi haline gelecek. İşletme, bakım ve yönetimi Selçuklu Belediyesi'nde olan Sille Himmet Ölçmen Barajı çevre düzenleme, park ve rekreasyon düzenlemesi yapım işi için ihale gerçekleştirildi. İhaleyi kazanan Erfa-Vizyon İnşaat ortak girişimi, Sille Barajı çevre düzenleme, park ve rekreasyon düzenlemesine başladı. Çalışmanın 2016'nın Ağustos ayında bitirilmesi planlanıyor. Uygulanacak proje ile baraj ve çevresi yeniden düzenlenerek, Konya halkının hizmetine sunulacak. Barajın çevresi 2 milyon m² alana sahipken, su bulunan alanı ise 139.635 m² (14 Hektar) den oluşuyor. Sille Himmet Ölçmen Barajı çevre düzenleme, park ve rekreasyon düzenlemesi yapım işi, 19 milyon 824 bin TL'ye mal olacak.

Sille Barajını göl haline getirecek proje ile Baraj ve çevresinin dinlenme, piknik ve mesire alanı olarak kullanılmasının yanı sıra birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapması da hedefleniyor. İzci kampı merkezi, yelken kulübü, uçurtma tepesi, kır kahvesi, çay bahçesi, seyir ve etkinlik terası, ahşap gezinti yolları, çim amfi, macera parkı, çocuk oyun alanları, spor alanları gibi farklı etkinlik alanları vatandaşların hizmetine sunulacak. Yapılması hedeflenen çalışmaların tamamlanmasından sonra baraj büyük bir göle dönüşecek.

Baraj çevresinde piknik alanları, yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları, tırmanma parkurları yer alacak. Öğrenciler ve izcilere yönelik olarak kullanılması amacıyla kamp alanları oluşturulacak. İskeleler kurularak amatör balıkçılık yapılabilecek. Ayrıca göl içinde kayıkla gezinti ve kano sporu yapılabilecek. Göl içinde yer alan adaya kafeterya kurularak, çevresinde tabi hayvan varlığı sağlanacak. Yaşayan balık çeşidi ve sayısının artırılması da yapılacak olan çalışmalar arasında yer alıyor. Su ve ışık oyunları planlanan baraj çevresinde ayrıca kum banyosu ile suni plaj da yapılacak.

Genel Değerlendirme (0)

0 5 üzerinden

Lütfen Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yaz

0
Yorumlarınız yönetici tarafından onaylanacaktır.
Kabül Ediyorum.
    • Hiçbir Yorum Bulunamadı