Konya
+C

 

Yükleniyor...  Birliğimiz ve Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Konya Kent Yerel Yönetim İhtiyaçları, İnşaat, Gayrimenkul, Mobilya, Dekorasyon ve İdeal Ev Fuarı 19 Nisan 2018 tarihinde Konya Valisi Yakup Canbolat, Türkiye Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, belediye başkanları, belediye personeli ve iş adamlarının katılımı ile açıldı.

Açılışta konuşan Türkiye Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, TÜYAP Fuar Merkezi’nin Türkiye’nin en büyük 3 fuar merkezinden biri olduğunu belirterek bu durumun Konya’nın sanayisi ve gelişimine ciddi oranda katkı sağladığını ifade etti. 
 
Akyürek, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Konya’nın gelişiminde sanayi odasının, ticaret odasının, meslek birliklerinin gerek eğitim faaliyetleriyle gerek yabancı ülkelere gerçekleştirilen ziyaretler ile gerekse ihracat geliştirme faaliyetleri ve birçok kurumsal çalışma ile şehrin gelişmesine katkıda bulunacağını ifade etti.
 
Bundan 15-20 sene öncesine kadar fuarların 1.500 metre kare alanlarda düzenlendiğini söyleyen Tahir Akyürek, günümüzde ise fuarların 80.000-100.000 metre kare alanlarda daha büyük kitlelere düzenlendiğini belirterek “Katkı sağlayan herkese teşekkür etmek şehrim adına bir borçtur.”  dedi.
 
Şehirlerde gelişimin sadece belediye faaliyetleriyle ya da meslek kuruluşlarının çabalarıyla değil, topyekûn çalışarak her alanda gelişim sağlamakla gerçekleştirileceğini belirten Akyürek, şehirlerin gelişmesi ile ülkenin de gelişeceğinin altını çizdi.  “Konya olarak ülkemizin 2023 hedefine ulaşabilmesi adına tüm meslek kuruluşları ve belediyeler ile birlikte sayın valimizin de koordinasyonu ve işbirliği doğrultusunda birçok çalışmaya imza atıyoruz” diyerek şehrin bu şekilde daha güçlü bir büyüme ivmesi içine girdiğini belirtti.
 
21.yüzyılda şehirlerin tek kanatlı olarak uçamayacağını söyleyen Akyürek, artık şehirlerin her alanda güçlü olması gerektiğine vurgu yaptı. Belediyelerin fuarlar sayesinde yaptıkları yatırımları da sergileme imkânı bulduğunu ve belediyelerin aralarında bir etkileşim gerçekleştiğini ifade ederek Türkiye Belediyeler Birliğine fuara yapmış olduğu eğitim desteğinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu.
 
Akyürek’ten sonra konuşmasını gerçekleştiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “barış kalpte başlar” diyen Hz. Mevlana’nın şehrinde olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.
 
Dünyada artık şehirlerin yarıştığını, demokrasi ve kalkınmanın öncelikle yerelde başladığını belirten Şahin, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Cumhuriyetimizin 100. yıl hedefi doğrultusunda dünyanın 10 ekonomisine girmeyi planlıyorsak bütün şehirlerin bu hedefe kilitlenip bu doğrultuda çalışması gerekiyor” dedi.
 
Krizi fırsata döndürebilme noktasında yapılması ve yapılmaması gereken şeyler olduğunu söyleyen Şahin, artık Türkiye’deki şehirlerin birbiriyle yarışmadığını, Amerika’daki bir şehirle, Avrupa’daki bir şehirle yani dünyadaki bir şehirle yarıştığını ifade ederek, ülkemizin yerel kalkınmada bu güce sahip olduğunu belirtti.
 
Açılışta son olarak söz alan Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya’nın bir marka şehir haline gelmesinde son yıllarda ilerleyen şehircilik ve yeşil alan çalışmalarının önemli bir payının olduğunu ve birbirini tamamlayan gayrimenkul, inşaat, kent, mobilya, dekorasyon ve ideal ev fuarının Konya’da gerçekleştiriliyor olmasını çok anlamlı ve önemli bulduğunu belirterek, ulaşılan bu noktanın herkes tarafından takdir edildiğini ifade etti. 
 
Konya’nın gelişen bir ticaret şehri olmasında tarım ve sanayideki ilerleyişinin de katkısı olduğunu söyleyen Canbolat, rekabet gücüne güç katan fuarların şehirlerin ticaret ve tanıtımı için önemli bir katkısı olduğunun da altını çizdi. 
 
Konuşmaların ardından Konya Valisi Yakup Canbolat, Türkiye Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya Müteahhitler Birliği Başkanı Şaban Topal, Konya Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği Başkanı Osman Başaran, birçok belediye yöneticisi, Türkiye’deki farklı üniversitelerden akademisyenler ve iş adamları açılışını yaptıkları fuarların stantlarını gezerek bilgi aldılar.
 
21 Nisan’da son bulan fuar kapsamında belediye çalışanları ve yöneticilerine yönelik olarak Peyzaj Uygulamaları, Feng Shui, Beton Yol Tanıtımı ve Uygulamaları ile ilgili alanında uzman eğitmenler tarafından seminerler gerçekleştirildi.

Genel Değerlendirme (0)

0 5 üzerinden

Lütfen Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yaz

0
Yorumlarınız yönetici tarafından onaylanacaktır.
Kabül Ediyorum.
    • Hiçbir Yorum Bulunamadı